Gdzie sprawdza się odzież robocza kwasoodporna?

Możemy wyróżnić wiele stanowisk pracy, które potrzebują odpowiedniej odzieży i obuwia ochronnego, aby móc bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki. Straż pożarna czy pracownicy budowlani to tylko niektóre z nich. Oprócz ochrony przed ogniem, niskimi temperaturami czy upadkiem niektóre elementy odzieży wykazują też właściwości kwasoodporne. Przy jakich pracach są niezbędne i czym się wyróżniają?

Co warto wiedzieć o odzieży roboczej kwasoodpornej?

Właściciele firm, których pracownicy są narażeni na różne niebezpieczeństwa podczas wykonywanych obowiązków, muszą wiedzieć, jaka odzież skutecznie ich przed nimi ochroni i zaopatrzyć załogę w niezbędne akcesoria. W przypadku prac, które wiążą się z kontaktem z niebezpiecznymi substancjami, mówimy o odzieży roboczej kwasoodpornej. Warto wiedzieć, że takie spodnie czy kurtki powinny być wykonane z włókien, które są w pełni syntetyczne albo ich udział jest znaczący. Dzieje się tak, ponieważ takie tkaniny stanowią najskuteczniejszą barierę ochronną dla różnego rodzaju zasad i kwasów.

Co więcej, niektóre tkaniny są dodatkowo impregnowane związkami fluorocarbonowymi. Dzięki temu w razie ewentualnego kontaktu z substancjami chemicznymi są jeszcze bezpieczniejsze. Osoby, które odwiedzają nasz sklep z odzieżą BHP we Wrocławiu, nierzadko pytają też o obuwie kwasoodporne. Takie buty najczęściej są wykonane z PCV modyfikowanego kauczukiem nitrylowym.

Komu przydaje się odzież kwasoodporna?

Z uwagi na duże bezpieczeństwo, które gwarantuje odzież i obuwie robocze wykazujące właściwości kwasoodporne, są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko działania substancji niebezpiecznych w postaci gazów, pyłów, cieczy czy par. Właśnie dlatego są niezbędne pracownikom następujących branż:

  • w przemyśle chemicznym,
  • w przemyśle farmaceutycznym,
  • przy pracach lakierniczych,
  • przy pracach chemizacyjnych w rolnictwie.
  • w przemyśle spożywczym.

Oprócz tego należy też podkreślić, że odzież i obuwie kwasoodporne powinny się też znaleźć wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko kontaktu ze szkodliwymi substancjami.

Wróć