Jak dobrać spodnie robocze?

Czy wiesz, co warto brać pod uwagę, wybierając odpowiednie spodnie robocze? Jeśli się nad tym zastanawiasz, przeczytaj nasz dzisiejszy wpis, w którym wyjaśnimy, na co zwracać uwagę, kupując ten ważny element stroju roboczego!

Czym są spodnie robocze i kto ich potrzebuje?

Spodnie robocze to ważna część stroju pracowniczego. Występują w wersji ogrodniczek lub spodni do pasa. Są niezbędnym elementem ubrania, jeżeli praca, którą wykonuje pracownik, jest niebezpieczna dla jego zdrowia albo jeśli mógłby zniszczyć przez nią swoją prywatną odzież. Spodnie robocze są więc potrzebne między innymi: pracownikom budowlanym, ogrodnikom, elektrykom, hydraulikom, serwisantom, monterom, mechanikom samochodowym i spawaczom. Ze względu na rolę ochronną, jaką odgrywają – nazywane są również spodniami funkcyjnymi. Muszą zapewniać pracownikom maksymalne bezpieczeństwo, ale jednocześnie umożliwiać swobodne wykonywanie różnych zadań, dlatego powinny być wygodne.

Jakie powinny być idealne spodnie robocze?

Aby spodnie robocze mogły należycie spełniać swoje funkcje, muszą być komfortowe. Tylko wygodne spodnie umożliwią swobodne poruszanie się pracownikom i nie będą krępować ich ruchów. Powinny być też trwałe, żeby nie trzeba ich było często wymieniać na nowe. Warunki pracy, którym muszą stawić czoła, są zazwyczaj trudne, więc materiały, z których są szyte, powinny odznaczać się wyjątkową odpornością na działanie różnorodnych czynników zewnętrznych (np. zmiennej temperatury, promieniowania UV, chemikaliów, wilgoci i wody). Powinny być też odporne na rozdarcia, przetarcia i rozciąganie. Tylko tkaniny spełniające te warunki mogą zapewnić pracownikom odpowiedni poziom bezpieczeństwa i ochronić ich przed ewentualnymi zagrożeniami.

Co brać pod uwagę, wybierając odpowiednie spodnie robocze?

1. Charakter wykonywanej pracy
Krój spodni roboczych oraz materiał, z jakiego są wykonane, powinien być jak najlepiej dopasowany do specyfiki Twojej pracy. Weź pod uwagę, z jakimi substancjami mogą mieć styczność oraz na oddziaływanie jakich czynników zewnętrznych będą narażone. Inne spodnie będą odpowiednie dla ogrodnika, a inne dla mechanika samochodowego.

2. Dopasowanie do sylwetki
Aby zapewnić sobie maksymalny komfort i swobodę ruchów, fason spodni musi być optymalnie dostosowany do Twojej sylwetki. Ważne jest odpowiednie dopasowanie rozmiaru. Spodnie nie mogą być za duże ani za małe. Zwróć również uwagę na długość nogawek oraz krój.

3. Kolor
Wybierz spodnie w kolorze, na którym różnego rodzaju zabrudzenia nie będą od razu widoczne. Najlepiej sprawdzają się ciemne kolory, które wyglądają estetycznie, nawet gdy są lekko ubrudzone.

4. Praktyczność
Ważną sprawą, na którą warto zwrócić uwagę, wybierając dla siebie spodnie robocze – jest ich praktyczność. Powinny być wyposażone w pojemne kieszenie, do których będziesz mógł podczas pracy odłożyć różne narzędzia i akcesoria. Niektóre modele mają specjalne odpinane kieszenie uszyte w formie pasów narzędziowych, które przydają się w wielu zawodach. Inne oferują swoim użytkownikom wygodne uchwyty i zaczepy na narzędzia, a nawet dodatkową kieszeń na nakolanniki.

5. Cena
Dopasuj rodzaj kupowanych spodni do swoich możliwości finansowych. W naszym sklepie znajdziesz zarówno spodnie robocze z górnej półki, jak i ich tańsze odpowiedniki – zapewniamy dostawę odzieży na każdą kieszeń! Dobrze jednak pamiętać, że budżetowe spodnie robocze dają tylko pozorną oszczędność – nigdy nie będą tak wytrzymałe i trwałe jak te z wyższej półki cenowej.

Wróć