Jakie buty wybrać do spawania gazowego?

Pracę spawacza kwalifikuje się do grupy zawodów szczególnie niebezpiecznych. Co to oznacza? Codzienne obowiązki pracowników wiążą się z ryzykiem wystąpienia wypadków lub choroby zawodowej. Spawacz narażony jest na działanie promieniowania cieplnego i ultrafioletowego, odprysków nagrzanego metalu czy zanieczyszczeń gazowych. Aby uniknąć zagrożenia, pracodawca powinien zapewnić pracownikom jak najlepsze środki ochrony indywidualnej, w tym odzież roboczą. Ubrania te muszą być wykonane z niepalnych materiałów i spełniać określone normy. Jakie buty powinno wybierać się do spawania gazowego?

Budowa i wykonanie butów dla spawaczy

Buty dla spawaczy powinny być skonstruowane w taki sposób, aby uniemożliwić przedostawanie się iskier i odprysków metali do ich wnętrza lub pod nogawki spodni. Z tego względu najlepsze będą trzewiki, wysokie buty bez sznurowania lub półsaperki. Najistotniejszym elementem obuwia do spawania jest klapa osłaniająca sznurówki. Blokuje ona gorące iskry i chroni stopy spawacza przed oparzeniami. Ponadto klapy powinny posiadać system szybkiego zdejmowania, czyli klamry lub sprzączki, które umożliwią szybkie zdjęcie obuwia w razie zagrożenia. 

Kolejnym istotnym elementem budowy butów do spawania gazowego jest odpowiednia podeszwa. Powinna ona być odporna na działanie rozpuszczalników, olei, benzyny czy kontaktu z podłożem o wysokiej temperaturze do 300°C. Ponadto musi wykazywać właściwości antypoślizgowe i antyelektrostatyczne. Buty powinny również posiadać podnosek ochronny i wkładkę antyprzebiciową, które ochronią stopę spawacza przed ciężkimi spadającymi przedmiotami lub ostrymi elementami, które mogą wbić się w spód podeszwy. Kluczowy jest także materiał, z którego wykonuje się obuwie spawalnicze. Najlepiej sprawdzą się skóry licowe tłoczone o wyprawie termoodpornej szyte nićmi kevlarowymi

Obuwie do spawania powinno spełniać wymagania normy PN-EN ISO 20345 dotyczącej środków ochrony indywidualnej w hutnictwie, spawalnictwie i procesach pokrewnych. Klasę butów bezpiecznych dla spawalnictwa w międzynarodowym języku symboli oznacza się literą „S”, a do najbardziej odpornych zalicza się obuwie klasy S3 i S5. Dlatego też wybierając buty do spawania gazowego, wybierz producentów, którzy jasno określają ich klasę oraz spełniane normy, rekomendujemy buty firm Baseprotection oraz Solidgear. Tylko tego typu obuwie zapewni odpowiednią ochronę, wygodę i bezpieczeństwo pracy spawaczy.

Wróć