Kiedy używać odzieży odblaskowej?

Każdy pracodawca ma obowiązek wyposażenia swoich pracowników w odpowiednie środki ochrony indywidualnej. Jej celem jest ograniczenie zagrożeń związanych z wykonywaną pracą. Jednym z kluczowych elementów takich zabezpieczeń jest odpowiednia odzież ostrzegawcza. Potocznie nazywa się ją również powszechnie odzieżą odblaskową. A znajduje ona szczególne zastosowanie w miejscach, w których pracownik może zostać potrącony przez pojazdy ruchome, wykorzystywane maszyny czy inne pojazdy, jakie poruszają się po drogach, w czasie gdy widoczność pozostaje na poziomie ograniczonym. Noszenie odzieży odblaskowej nie sprawia, że niebezpieczeństwo całkowicie znika, jednak z pewnością ryzyko tego, że dojdzie do wypadku zostaje w znaczący sposób ograniczone.

Odzież ostrzegawcza i jej wykorzystanie w pracy zawodowej

Odzież ostrzegawcza jest elementem sprzętu BHP każdego pracownika i jeśli w zakładzie pracy istnieje zagrożenie, które może być dzięki niej zmniejszone, to każdy z pracowników powinien mieć ją bezwzględnie na sobie. Niezwykle ważne jest więc stosowanie odzieży ostrzegawczej w sytuacjach, gdy przez cały czas powinna być sygnalizowana obecność pracownika w danym miejscu. Może to być związane np. z ograniczeniem oświetlenia naturalnego lub sztucznego w dzień lub w nocy. Elementy takiej odzieży zwykle dostępne są w kolorach fluorescencyjnych – żółtym, pomarańczowym lub czerwonym, z dodatkowymi odblaskowymi wstawkami. Pracownicy mogą korzystać z różnych elementów odzieży ostrzegawczej, im ich więcej tym wyraźniej ich widać – spodnie, kamizelki, bluzy, kurtki, czapki, a nawet rękawice.

Inne zastosowanie odzieży odblaskowej

Okazuje się jednak, że odzież odblaskowa tudzież ochronna ma również inne zastosowania. Po pierwsze każdy kierowca powinien mieć na wyposażeniu samochodu odpowiednią kamizelkę, która będzie stanowiła dla niego ochronę, gdy np. na trasie dojdzie do awarii samochodu. Pomagają one również w bezpieczny sposób przemieszczać się po zmroku, chociażby pieszym i rowerzystom. Zwiększając poziom ich bezpieczeństwa, poprzez to, że są lepiej widoczni dla kierowców z większych odległości.

Wróć