Praca na wysokości – zobacz jakie akcesoria są niezbędne dla bezpieczeństwa

Praca na wysokości wymaga przygotowania i umiejętności, ale także odpowiednich akcesoriów gwarantujących bezpieczeństwo. Które z nich są absolutnie niezbędne, aby pracownicy mogli skutecznie wykonywać powierzone im zadania?

Ochrona przed upadkiem

Aby zabezpieczyć przed upadkiem podczas pracy na wysokości, niezbędne jest określone oprzyrządowanie zabezpieczające. Są to przede wszystkim szelki, uprzęże oraz liny z zaczepami, które powinny być dodatkowo wygodne w użytkowaniu i możliwie najłatwiejsze w zakładaniu. Taki sprzęt do pracy wysokościowej posiadamy również w asortymencie naszej firmy i został on wyselekcjonowany spośród oferty najbardziej uznanych przedsiębiorstw.

Warto dodać, że w przypadku szelek bezpieczeństwa, ich termin ważności to 5 lat od daty wydania do użytkowania lub 7 lat od daty produkcji. Po tym czasie konieczne jest wykonanie bardzo szczegółowego przeglądu technicznego lub wycofanie elementów z eksploatacji.

Zatrzaśniki

Kolejne akcesoria niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa podczas prac na wysokościach są zatrzaśniki. Ważnym kryterium jest to, aby cechowały się wytrzymałością na rozciąganie na poziomie 22 KN lub większą. Muszą posiadać też zamek chroniący przed ich przypadkowym otwarciem.

Elementy ubioru roboczego

Kolejną grupą akcesoriów, które są niezbędne podczas pracy na wysokościach, są różnego rodzaju elementy ubioru roboczego. Zaliczają się do nich przede wszystkim hełmy ochronne. Zaleca się, aby miały one czteropunktowe paski, bowiem dzięki temu nie ma ryzyka, że podczas wykonywania pracy dojdzie do zsunięcia. Pracodawca powinien zadbać również o to, aby taki hełm posiadał regulowany pasek, a także był dopasowany pod względem charakterystyki do wykonywanych zajęć, w celu ochrony przed dodatkowymi czynnikami.

W kwestii samych ubrań chodzi przede wszystkim o to, by były wygodne, nie krępowały ruchów, a także by odpowiednio dostosować je do warunków pogodowych. Na szczególną uwagę zasługują także buty, które powinny gwarantować stabilność.

Jak widać w przypadku prac na wysokościach niezbędne jest posiadanie szeregu różnych akcesoriów, które nie tylko ułatwią wykonywanie zadań, ale przede wszystkim zagwarantują odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Takie akcesoria posiadamy również w naszej ofercie.

Wróć